روز های بعد از کنکور...

ساخت وبلاگ
چکیده : اولین روز های بعد از کنکور اغلب به روز های قبل از کنکور و چگونگی مطالعه و زمان بندی و مسائل این چنین... با عنوان : روز های بعد از کنکور... بخوانید :
اولین روز های بعد از کنکور

اغلب به روز های قبل از کنکور و چگونگی مطالعه و زمان بندی و مسائل این چنینی می پردازیم. اما اینبار می خواهیم روز های بعد از کنکور کارشناسی ارشد و دکتری که روز های بسیار مهمی هستند بپردازیم. زیرا داوطلبین کنکور حداقل 1 سال یا بیشتر منتظر این روز بوده اند و تمام تلاش های روز و شب خود را در سر جلسه آزمون پیاده کرده اند.

هر داوطلب کنکوری برای بعد از روز آزمون خود برنامه هایی دارد مثلا ممکن است به مطالعه کتب و مطالبی بپردازند که در ادامه کار و بعد از قبولی در آزمون کارشناسی ارشد و به خصوصدکتری که بعد از اعلام نتیجه اولیه (آزمون کتبی) و قبولی در آن، باید برای روز مصاحبه دکتری یا همان آزمون شفاهی آماده شوند ، بدان نیاز داشته باشند.

از طرفی برخی از داوطلبان به خصوص داوطلبان آزمون ارشد و یا دکترای رشته روانشناسی که همواره به دلیل منابع مختلف و نیز مباحث زیاد ، بعد از گذراندن آزمون دیگر علاقه ای به درس خواندن ندارند تا یک برهه زمانی که خستگی مطالعه و تست زنی و آمادگی کنکور از بین برود.

عده ای هم برنامه سفر با خانواده یا دوستان یا تفریحاتی مثل استخر و مهمانی و... برنامه ریزی میکنند تا در این مدت که مدام در حال مطالعه و درس خواندن بودند ، کاملا از کتاب و جزوه دور باشند و ذهن خود را در جاهای دیگر استراحت دهند.

 

اما به راستی بهترین راه ها کدامند؟

در روز های بعد از روز کنکور استراحت و تفریح بهترین کار است و ادامه دادن به مطالعه و یا حتی به آینده که نتایج آزمون اعلام خواهد شد چیزی جز هدر دادن زمان و موقیت نیست. اما بعد از یکی دو روز استراحت خوب استه که به سراغ سوالات و کلید آزمون ارشد و یا دکتری به نسبت رشته (مجموعه روانشناسی – مجموعه مشاوره و ...) بروید تا به طور نسبی از درصدهای خود با خبر شوید . حسن اینکار این است که به طور تقریبی از نتیجه زحمت یک ساله خود تا حدودی با خبر می شوید که این امر تا حد زیادی از اضطراب و استرس و پریشانی شما جلو گیری می کند و در زمان اعلام نتایج ، با آگاهی قبلی زیاد متعجب نخواهید شد. با توجه به آنکه برای داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد زمان انتخاب رشته و واحد دانشگاهی محدود است و با داشتن آگاهی قبلی تا حدی آرامش فرد حفظ شده و راحت تر و با فکر باز می تواند انتخاب رشته کند.

 

فعالیت بدنی و تحرک

درس خواندن اصولا به صورت نشسته و بدون تحرک لازمه صورت می گیرد، حالا که کنکور به اتمام رسیده و از این سد محکم عبور کرده اید فرصت مناسبی است برای فعالیت های ورزشی و برگرداندن تراوط و شادابی روح و جسم ونیز باید در این فرصت با استفاده از ورزش های مناسب ذهن خود را باز کنید.

دوران کنکور بدون شک یکى از پر تنش‌ترین و پر استرس ترین دوران‌ زندگى است. به دلیل مطالعه و به خاطر سپردن مطالب بسیار زیاد و مختلف ذهن مدام درگیر و بی قرار است که با ورزش از این درگیری ها رها خواهد شد. حال که این آزمون را پشت سر گذاشته‌اید، بدانید دورانى که باید منتظر نتایج بمانید نیز خود دورانى پر استرس محسوب می‌شود؛ بخصوص اگر ندانید که  نتایج این آزمون چه خواهد شد و تا زمان اعلام نتایج، ممکن است احساس سردرگمی و بلاتکلیفى داشته باشید، اما این استرس و اضطراب کاملا طبیعی است. و مهم این است که شما تلاش خود را کرده اید و باید ما بقیه کار ها را به دست خدا سپر چون کار خوبه خدا درست کنه!!

ممکن است بعضی از داوطلبان در زمانی که منتظر نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد یا دکتری هستند، مثلا متقاضیان آزمون کارشناسی ارشد مرحله بعدى را در ذهن خود برنامه‌ریزی میکنند، و خود را برای رفتن به دانشگاه تراز اول کشور آماده می کنند و همچنین داوطلبان آزمون دکتری خود را یک آقای دکتر یا خانم دکتر قلمداد می کنند حتی با وجود مرحله سخت تر مصاحبه که خود را سر بلند از جلسه مصاحبه تصور می کنند که این امر تا حدی معقول و مناسب است ولى برخى هنوز برنامه خاصى را براى آینده و بعد از آزمون ندارند.

 

حواشی کنکوری

عمده ای از افراد، یکی از راه های آرامش خود را صحبت کردن راجع به کنکور و سوالات آمده می دانند و وقت استراحت خود را به محاسبه درصد های خود می پردازند که این امر اطمینان خاطری برای آنها به دنبال دارد اما ممکن است اثرات منفی بر اساس عدم قبولی و رتبه پایین محاسبه شده بر افراد به جای بگذارد. البته یقینا این کار اشتباه است و چیزی جزء استرس به دنبال نخواهد داشت. شما دیگر کار و تلاش خود را کرده اید و همون طور که قبلا گفته ام ما بقی باید به خدا سپرده شود.

 

تفریحات فرهبخش

تفریحاتی انجام دهید که شاد و فرهمند شوید مانند: تماشا کردن فیلم کمدی ، مهمانی رفتن با کسایی که بهتون خوش خواهد گذشت، استخر برید ، سفر کنید و تفریحاتی که باعث می شوند از درس و مطالعه دور شوید. 

و در نهایت جا دارد که به یک نکته اشاره شود اینکه کار خوبه خدا درست کنه!!


برچسب‌ها: کارشناسی ارشد, دکتری, مصاحبه, آمادگی کنکور, کنترل استرس
+ نوشته شده در سه شنبه دهم اسفند ۱۳۹۵ساعت 17:32 توسط دکتر رضا سورانی |
روز,های,بعد,کنکور,...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : شنبه 28 مرداد 1396 ساعت: 3:28